נסים זלאיט ציור מופשט|נסים זלאיט ציור אבסטרקט|אמנות מופשטת|ציור מודרני|מופשט|שמן על בד|מופשט לירי|צייר ישראלי|modern abstract art|אמנות מקורית\ - "פרהוד"
בשנת 1921 התקבלה החלטה על הקמת מדינת לאום ערבית בשם "עיראק" והצטרפותה לחבר הלאומים. שנים לאחר מכן
החלה מסכת של רדיפות והתנכלויות כלפי היהודים בעיראק על רקע הפיכות וזעזועים פוליטיים במדינה.

האירוע שזעזע את הקהילה היהודית בעיראק היה פרץ אלימות שהתרחש ביוני 1941, ערב חג השבועות, ונודע בשם "הפרהוד". למעלה מ -  150 יהודים נרצחו וכאלפיים נפצעו. נשים נאנסו, בתי כנסת חוללו, בתי מגורים ובתי עסק יהודיים נבזזו. בעקבות זאת התערערה בקרב רבים מיהודי עיראק האמונה שהם חלק אינטגראלי מהמדינה והחברה ומעורבותם של צעירים יהודים משכילים, בפעילות ציונית וקומוניסטית, התחזקה.

 

 
 
זלאיט קיבל את הכינוי
"רוני" והתמנה למפקד קטע ברובע היהודי. בין חבריו במחתרת היו יוסף בצרי ושלום צלאח, שהועלו לגרדום ב 19- בינואר  1952.התנכלויות והפרעות ביהודי עיראק התרבו בעקבות החלטת האו"ם על החלוקה של ארץ ישראל ב 1947- וההכרזה  על הקמת מדינת ישראל ב -1948. אחד ממכובדי הקהילה היהודית בבצרה, שפיק עדאס, נתלה ברוב עם ב 23- בספטמבר1948 , דבר שהיווה גורם מאיץ לעליית יהודי עיראק לישראל. באפריל 1950 ניתן ליהודים אישור לעזוב את עיראק בתנאי שיוותרו על אזרחותם ועל כל רכושם.  
כ 120- אלף איש עלו אז במסגרת מבצע  "עזרא ונחמיה", במהלך השנים1950-1951 , זאת בעת שחברי המחתרת מסייעים לנציגי מדינת ישראל, הסוכנות היהודית וארגון הג'
וינט.

*מתוך ספר האמן  "נסים זלאיט מחומר לרוח", הוצאת 'אמנים'

 
בזיכרונותיו מספר נסים זלאיט כיצד הצליח להימלט מרודפיו אל תחנת המשטרה, כל עוד נפשו בו, כשהוא עד למעשי אלימות מעוררי זוועה. הוא מתאר את הטראומה שחווה אביו כשחיפש אחריו ולא הצליח לזהותו מעוצמת ההלם והדאגה. הוא זוכר את האיומים על אחותו ואת ההרס והחורבן שנגרם לבית משפחתו. הוא היה בן 18 כשנשבע בינו לבין עצמו להנציח בציוריו את אירועי הדמים ואת תחושת האימה. במשך שנים רבות הדחיק זלאיט את האירועים הללו ונמנע מלהתמודד עם זיכרונותיו. רק בשנת 1987 לאחר שחברו סלים פתאל, הסופר והעיתונאי, דחק בו, הוא צייר שלושה ציורים שעוסקים בנושא.

אירועי ה"פרהוד" הם שדירבנו את זלאיט וחבריו להצטרף למחתרת הציונית, שפעלה בבגדאד, במטרה לסייע ליהודים להתמודד עם מצב חוסר הביטחון ולהכשירם לעלות לישראל. זלאיט היה פעיל בה עד לעלייתו ארצה. בבית הוריו אף היה סליק לנשק. הבית שימש מרכז לפעילות הצעירים במחתרת, שהגיעו כדי ללמוד עברית ולהתאמן בנשק. גם החנות-גלריה שלו שימשה מקום מפגש לישיבות סודיות.

 

 
הצייר זלאיט נסים מספר על הציורים המתעדים את הפרעות ביהודי עיראק, "הפרהוד". ראיון בביתו של האמן במסגרת "בית פתוח".
קריינות: נירה לב-ארי
 

כל הזכויות שמורות - עירית דלל זלאיט ©

,אין להשתמש בתוכן או בתמונות מאתר זה למטרות מסחריות או פרטיות
אין להעתיק, לשכפל, לשכתב תוכן או תמונות מאתר זה בכל צורה שהיא כולל מדיה דיגיטלית
.אלא אם כן התקבל אישור בכתב ומראש מבעלי זכויות היוצרים באתר